Aktuality

23.10.2013

Zpět na přehled aktualit

 

Michaeli, Martin Foukal zemřel na náhlé selhání srdce. Tato tragédie nebyla v poslední době jediným podobným případem u nás ani ve světě. 


Je tento fakt způsoben neustále se zvyšujícími nároky na výkony ve vrcholovém sportu nebo nedostatkem průběžné preventivní kontroly sportovců?

Osobne si nemyslim, ze by treninkova nebo zapasova zatez byla vyrazne vyssi nez v minulych dobach a verim,ze lekarske prohlidky jsou mnohem peclivejsi i diky novym moznostem,ktere nabizi medicina v poslednich letech. Mozna jsou jednotlive pripady vic medializovany a vic se o problematice mluvi.


Vy sám jste úspěšný vrcholový sportovec, mimo jiné s radostí gratulujeme ještě jednou k letošnímu získání Stanley Cupu. Jak se liší podle Vašich zkušeností zdravotní péče v Čechách od té v NHL?

Dekuji za gratulaci ke Stanley cupu. Na zacatku kazde sezony podstupujeme zdravotni prohlidky, ja osobne jsem byl i na ultrazvuku srdce. V Cechach jsem naposledy hral pred 7 lety, takze netusim, co se za tu dobu vsechno zmenilo, ale nemyslim, ze by ve vysetrenich byl nejaky zasadni rozdil. Jak jsou organizovány preventivní prohlídky mládeže v USA a kdo je hradí?

Presne si nevzpominam, ale v dobe kdy jsem v Americe hral juniorskou ligu, podstupovali jsem take testy, ale zdaleka ne tak podrobne, financoval to samozrejme tym. Co se tyka mladsich kategorii,  tak nemam prehled. V lonskem roce zemrel kanadsky junior, takze predpokladam, ze momentalne budou prohlidky zase na o trochu vyssi urovni nez treba pred 5 lety.

Jaký je Váš osobní názor na preventivní prohlídky v tělovýchově? 

Myslim si, ze jednou za rok by vsechny deti meli preventivni prohlidku podstoupit, bud v klubu,ve kterem sportuji a nebo na zodpovednost rodicu. 


Domníváte se, že tlak rodičů, kteří dnes často své děti orientují především na výkon a to nejen ve sportu, je větší než byl před lety?

Podle me je to porad stejne. Rodice kteri chteji mit uspesne a sikovne deti je tlaci do treninku, ale tak to delali i moji rodice. 

V kolika letech jste začal s hokejem a kdo nebo co bylo tím impulsem? Kdo byl Váš hokejový vzor?

Na bruslich jsem poprve stal ve 3 letech a na zimni stadion jsem zacal chodit v prvni tride. Tata byl hokejista, takze ja i bratr jsme logicky zacali take. Mym vzorem byl Jaromir Jagr, protoze je kladenak jako ja. Pozdeji byl mym vzorem Martin Havlat.


Dnes už Vy sám  můžete být považován za vzor pro mladou generaci. Co je zapotřebí, aby se stal kluk, který miluje hokej vítězem Stanley Cupu? Víc talentu nebo víc dřiny?

Talent samotny nestaci, clovek musi hodne drit a spoustu veci hokeji podridit. Ale i v hokeji je to hodne o stesti a a o tom byt ve spravnou chvili ve spravnem tymu.


Sport je jednou z mála oblastí, na které je dnešní česká společnost pyšná. Vyzdvihuje a uplatňuje vlastnosti, kterých je nám všem zapotřebí: týmová spolupráce, fair-play, respekt k pravidlům, solidarita a disciplína. Která je pro Vás ta nejdůležitější?

Vsechny tyto vlastnosti jsou dulezite, ale pro me osobne je to urcite disciplina. Bez ni bych pravdepodobne nebyl tam, kde jsem dnes.

Co by jste popřál naší Nadaci do budoucna a co by jste doporučil rodičům a trenérům sportovní mládeže?

Rodicum hlavne to, aby svoje deti za kazdou cenu do vseho nenutili a co se tyka treneru, rad bych, aby se snazili jit s dobou, hledali stale nove zpusoby jak trenink zlepsovat a zdokonalovat. Vasi Nadaci preji, aby se vam v budoucnu darilo diky vasemu odhodlani a praci predchazet podobnym tragediim. 

Zpět na přehled aktualit

Dárci

16.6.14  Během benefičního utkání HC Komety Brno a zástupců fakultní nemocnice u sv. Anny se vybralo 24 160 Kč. Speciální poděkování patří panu Romanu Alexovi, který věnoval z tého částky na činnost fondu rovnou polovinu. Děkujeme
31.1.14  Mudr. Jiří Neumann z firmy Sportklinik, která s Nadačním fondem spolupracuje věnoval 10 000 Kč. Děkujeme.
23.11.13  Na 2.ročníku FM Tournament na podporu Nadačního fondu Martina Foukala se vybralo 13 521 Kč !! Všem, kteří turnaj navštívili a podpořili touto cestou činnost nadačního fondu, děkujeme.

Partneři

Sportklinik
Privátní chirurgické centrum s rozšířenou péčí o pohybový aparát, zastoupené manželi Neumannovými.