Aktuality

1.10.2013

Zpět na přehled aktualit

 

Diano, od letošního roku moderujete velmi osvěžujícím způsobem na Frekvenci 1 Sport bar. Čí to byl nápad a co Vás na Sport baru nejvíc baví?

 

V loňském roce jsem měla v rádiu několik měsíců pauzu. Došla jsem k rozhodnutí se vrátit, pokud mě ještě budou chtít. Chtěli, ale moje původní místo bylo obsazené. Postupně jsme se s šéfem dopracovali k rozhodnutí, že bych sport mohla zkusit. Samozřejmě nejsem žádný expert, ale sport mě baví, ráda ho sleduju, takže časem získávám větší a větší přehled. A je pravda, že nejsem klasický sportovní komentátor. Jsem prostě normální holka, která nemá problém přiznat, že třeba něco neví…neznám nikoho, kdo by i co se týká sportu věděl všechno.

 

Vy sama jste jako dítě sportovala?

 

Vyrůstala jsem na vesnici, autobus do školy jel jen jeden denně, zpátky jeli jen dva. To znamenalo chodit pěknou štreku pěšky. Na základce jsem závodila za školu v lehké atletice. Kromě krikeťáku jsem dělala všechno. Později jsem začala trénovat a závodit za AC Turnov. Hodně mě to bavilo a hlavně mi to šlo, ideální spojení.

 

Od počátku Vaší kariéry je znát, že autority Vám těžkou hlavu nedělají. Jaké byly a jsou ale Vaše vzory? Koho jste obdivovala jako dospívající holka a byly pro Vás vzory důležité?

 

Přiznám se, že nemám vzor. A nepamatuju si, že bych někdy k někomu vzhlížela. Spíš jsem byla soutěživý typ. Vybrala jsem si vždycky někoho, kdo v mých očích byl lepší než já a snažila jsem se ho dohnat….ale to byla spíš soutěž já sama proti soběJ

 

Jak se s věkem mění Váš vztah ke sportu?

 

Myslím, že hýbat se člověk musí a postupem věku už se to stává téměř nutností. Kolem 20 let jsem nic nedělala, začala jsem běhat v 29 letech, protože štíhlá prostě neznamená pevná a já chci vypadat dobře. Navíc běhání mě hodně baví…

 

Myslíte, že sport by měl být součástí výchovy nejen ve škole, ale i v rodině?

 

Těžko říct. Jsou rodiny, které jsou vyloženě nesportovní a těžko někoho nutit do čehokoliv. Myslím, že v takových případech má zástupnou roli škola nebo zájmové kroužky. Znám rodiny, kde se nelyžuje, nejezdí na kole atd., ale zase dělají jiné zábavné věci.

  

Proč nám dnes často chybí ve společnosti fair play?

 

Protože lidé přišli na to, že jim často skoro všechno projde. A to je špatná motivace k fair play. Myslím, že každý z nás občas obejde pravidla…prostě je to bohužel lidská přirozenost. Proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše že…

 

Do jaké míry mají rodiče své děti ke sportu motivovat?

 

Hodně záleží jaký je cíl. Pokud jde o sport pro zábavu, vypadá to asi jinak, než když rodina a okolí čeká profesionální výkony. Ale určitě je potřeba v určitém věku potomka trošku přitlačit, puberta může všechno pokazit.

 

Měl by stát zajistit preventivní zdravotní péči sportovců? (u mládeže, u vrcholových sportovců, celoplošně, v jakém rozsahu apod.?)

 

To je těžká otázka. Do velké míry by to měla být zodpovědnost především rodičů. Stát, nebo klub by se měl starat ve chvíli, kdy už je dítě registrované u sportovního klubu a třeba závodí. Tam by to měla být povinnost.

 

Je podle Vás preventivní zdravotní péče tématem, které je dostatečně komunikováno?

 

Myslím, že většina lidí a rodičů tohle téma podceňuje. Je to i tím, že některé zdravotní komplikace nejsou na první pohled vidět, takže člověk žije v přesvědčení, že je vše v pořádku. Lidi by měli mít přehled o tom, co se může ve velké fyzické zátěži stát a to by možná měla být i práce obvodních lékařů, trenérů atd.

 

Narazila jste na toto téma někdy ve sportovním prostředí, ve kterém se pohybujete?

 

Člověk vnímá, že se občas stane, že někdo zemře na fotbalovém nebo hokejovém hřišti. Vždycky se mě to dotkne. Jsou to vždycky velmi mladí sportovci a škoda tak mladého života.

 

Co by jste popřála Nadačnímu fondu Martina Foukala do budoucna a co by jste doporučila rodičům a trenérům sportovní mládeže?

 

Byla bych ráda, aby si všichni – trenéři i rodiče – uvědomili, že bohužel některá špatná rozhodnutí mají fatální důsledky. A nadaci přeju, aby se vám dařilo a podařilo svojí prací chránit mladé sportovní talenty

 

Zpět na přehled aktualit

Dárci

16.6.14  Během benefičního utkání HC Komety Brno a zástupců fakultní nemocnice u sv. Anny se vybralo 24 160 Kč. Speciální poděkování patří panu Romanu Alexovi, který věnoval z tého částky na činnost fondu rovnou polovinu. Děkujeme
31.1.14  Mudr. Jiří Neumann z firmy Sportklinik, která s Nadačním fondem spolupracuje věnoval 10 000 Kč. Děkujeme.
23.11.13  Na 2.ročníku FM Tournament na podporu Nadačního fondu Martina Foukala se vybralo 13 521 Kč !! Všem, kteří turnaj navštívili a podpořili touto cestou činnost nadačního fondu, děkujeme.