Aktuality

12.9.2013

Zpět na přehled aktualit

Není tomu tak dávno, kdy kvůli ucpané srdeční tepně zkolaboval při zápase s Baníkem Ostrava brněnský útočník Mohamed Traoré. Okamžitě byl odvezen do nemocnice na operaci; Traoré je nyní mimo nebezpečí a bude v pořádku - to je jeden z těch šťastnějších případů, který naštěstí neměl tragický konec.

Selhání srdce podlehl i Martin Foukal, mladý sportovec a student vysoké školy, jehož rodiče následkem této smutné události založili Nadační fond Martina Foukala, který poukazuje na nutnost preventivní lékařské péče u sportující mládeže. Na tuto otázku se nyní ptáme i doc. Mgr. Jiřího Nykodýma, děkana Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.

 

NFMF: Vy sám jste v denním kontaktu se sportující mládeží. Jaký je váš názor na pravidelné sportovní lékařské prohlídky u mladých, sportujících lidí?

 

O potřebě pravidelných lékařských prohlídek sportovců snad nikdo nepochybuje. U nás je navíc zajištěna vysoká úroveň lékařské péče ve velkých městech i na venkově, díky čemu by neměl být problém dbát na prevenci.

 

 

NFMF: Selhání srdce nepodlehl pouze Martin Foukal, tyto tragické případy se bohužel opakují čím dál častěji, přestože se jedná o aktivní, na pohled zdravé jedince. Myslíte si, že rodiče či trenéři podceňují preventivní zdravotní péči u svých dětí či svěřenců?

 

Zdravotní prevenci podceňují hlavně sami mladí lidé, kteří se se zdravotními problémy ještě nesetkali a neumí si proto představit, že by se jim mohlo něco přihodit. Je potom na všech účastnících sportovního dění – na trenérech a funkcionářích oddílu, na rodičích a učitelích žáků, dorostenců a juniorů a na odpovědnosti mladých sportovců, zda lékařské vyšetření nezanedbávají.

 

 

NFMF: Ve velkých sportovních klubech jsou pravidelné zdravotní prohlídky hrazené klubem a povinné. V případě malých sportovních klubů si je však hráči musí hradit sami, a jelikož se jedna prohlídka pohybuje kolem šesti set korun, často je tato povinnost opomíjena. Jaký je váš názor na tuto situaci ve sportu?

 

Systém samotných preventivních zdravotních prohlídek je vypracován. Právě případy kolapsu zdánlivě zdravých sportovců by měly činovníky klubů varovat, aby v žádném případě prohlídky a testování mladých závodníků nepodceňovali, nezanedbávali a neodkládali. Sport musí zdraví mladé generace posilovat, ne je ohrožovat.

 

 

NFMF: Na Fakultě sportovních studií působíte už přes deset let. Jaký přístup mají mladí sportovci a jejich rodiče či trenéři k pravidelným zdravotním prohlídkám? Zaznamenal jste nějaké změny za dobu svého působení na fakultě?

Převážná většina sportovců a sportovních organizátorů si je vědoma smyslu zdravotních prohlídek a nepovažují je na nutné zlo. Ti, kteří by se jim chtěli vyhnout, musí k absolvování lékařského vyšetření donutit hrozba postihu. Fakulta sportovních studií i další pracoviště Masarykovy univerzity se na zkoumání a zlepšování zdravotního stavu sportovců podílejí. K praktické části přijímací zkoušky musejí uchazeči o studium na naší fakultě přinést lékařské potvrzení o své zdravotní způsobilosti, bez něhož nejsou k sportovním testům připuštěni.

 

 

NFMF: Jaký vzkaz byste poslal všem rodičům a trenérům sportující mládeže?

 

Sport a zdraví nesmějí stát proti sobě. I když se nikdy nepodaří zcela vymýtit sportovní úrazy a postižení, musíme být za všech okolností odpovědni a moci říct: Udělal jsem maximum možného pro zdraví svých svěřenců.

 

Zpět na přehled aktualit

Dárci

16.6.14  Během benefičního utkání HC Komety Brno a zástupců fakultní nemocnice u sv. Anny se vybralo 24 160 Kč. Speciální poděkování patří panu Romanu Alexovi, který věnoval z tého částky na činnost fondu rovnou polovinu. Děkujeme
31.1.14  Mudr. Jiří Neumann z firmy Sportklinik, která s Nadačním fondem spolupracuje věnoval 10 000 Kč. Děkujeme.
23.11.13  Na 2.ročníku FM Tournament na podporu Nadačního fondu Martina Foukala se vybralo 13 521 Kč !! Všem, kteří turnaj navštívili a podpořili touto cestou činnost nadačního fondu, děkujeme.

Partneři

Kiss Hády
mediální partner